ממה עשוי יהלום

0 תגובות אחרונות
|
תכשיטי ברקוביץ
|
מאי 2, 2022
ממה עשוי יהלום

מה אנחנו יודעים על יהלומים? שהם נדירים. שהם יקרים. שהם נוצצים. שהם החברים הכי טובים של האישה, שמשתמשים בהם לרגעים משמעותיים בחיים, שהם מאיצים את הדופק לנשים מתיי שהגבר שולף את טבעת האירוסין.. שאפשר לשבץ אותם בטבעות, צמידים, שרשראות, עגילים ואפילו שעונים. אבל האם פעם חשבתם לעצמכם ממה עשוי יהלום?

כולם יודעים שיהלום הוא החומר הקשה ביותר בעולם וכולם יודעים שצריך לכרות אותו מעומק באדמה. אך מה שלא כולם יודעים הוא כמה קשה צריך לעבוד על מנת לכרות אותו.

היהלום למעשה הוא מינרל הנמצא בעומק האדמה (כ-200 ק”מ מתחת לאדמה), בחום גבוה (כ-1200 מעלות) ותחת לחץ אדיר (הנע בין 50,000 ל- 70,000 אטמוספירות).

היהלומים הטבעיים, אלה שנוצרו בעקבות העומק, החום והלחץ, מוכרים לנו כיהלומים שקופים או לבנים, צהובים. את צבע היהלום נהוג לדרג באופן הבא:

  • יהלומים ברמה הגבוהה ביותר ידורגו בין האותיות F-D והם יהיו בעלי צבע יהלום שקוף לחלוטין (COLORLESS)
  • יהלומים ברמה גבוהה ידורגו בין האותיות J-G והם יהיו בעלי צבע יהלום שקוף (NEAR COLORLESS)
  • יהלומים ברמה טובה מאוד ידורגו בין האותיות M-K והם יהיו בעלי צבע יהלום צהוב חלש (FAINT)
  • יהלומים ברמה טובה ידורגו בין האותיות R-N והם יהיו בעלי צבע יהלום צהוב קל מאוד (VERY LIGHT)
  • יהלומים ברמה טובה פחות ידורגו בין האותיות S-Z והם יהיו בעלי צבע יהלום צהוב קל (LIGHT)

לא כל יהלום הוא שקוף ונוצץ

בטח שמתם לב שרב היהלומים הם בעלי צבע יהלום שקוף או צהבהב עדין, אך למעשה קיימים גם יהלומים צבעוניים בצבעי ורוד, ירוק, אדום ואפילו סגול. יהלומים אלה מאוד נדירים עד כי היחס שלהם ליהלומי קריסטל שקופים עומד על 1:10,000. ומה לגבי המחיר? בטח כבר ניחשתם. ככל שהיהלום נדיר יותר, כך המחיר של גבוה יותר.

יהלומי מעבדה

בשנים האחרונות החלו לייצר יהלומי מעבדה בייצור מהיר הנמשך כ- 10 שבועות (לעומת הייצור הטבעי הנמשך מיליוני שנים). הגידול ההולך ומתמיד בדרישה ליהלומי מעבדה (בגלל המחיר כמובן) מאפשרת ייצור יהלומים בגדלים שונים, חיתוכים שונים וכמובן צבעים שונים.

כאשר החלו לשווק יהלומי מעבדה לציבור הרחב עלתה הדרישה לתכשיט מאוד מסוים. אנחנו כמובן מתכוונים אל טבעת אירוסין.

אם בעבר החתן רצה להציע נישואין עם טבעת גדולה ונוצצת, הוא היה נאלץ לשלם מחיר גבוה מאוד שעמד על כמה עשרות אלפי שקלים. אך מאז שיהלומי המעבדה נכנסו לשוק התכשיטים, ניתן למצוא כיום טבעת אירוסין במגוון יהלומים צבעוניים, במגוון שיבוצים וצורות בעלות של אלפי שקלים בלבד.

אחד מהסגנונות הפופולריים ביותר מבין שלל טבעות האירוסין השונות הוא טבעת איטרנטי. זוהי למעשה טבעת משובצת לכל אורכה באבני חן זהות או ביהלומים. האחידות בגודל ובצורה בעצם יוצרת תנועה שחוזרת על עצמה שוב ושוב עד אינסוף. ממש כמו אהבתם של בני הזוג, גם הטבעת היא ניצחית.   

תגיות

כתיבת תגובה