מחפש טבעת יהלום? הדברים הבסיסיים שאתה צריך לדעת

0 תגובות אחרונות
|
תכשיטי ברקוביץ
|
יוני 12, 2017
טבעת יהלום

זהו החלטתה שזה זה, אתה רוצה להתקדם שלב ולהציע לאהובת ליבך נישואין עם טבעת יהלום ואתה לא יודע מה באמת הפרמטרים לבחירת טבעת יהלום שמעת בטח על צורה, צבע, ניקיון, ליטוש, פלורוסנציה של היהלום אך לא ידעתם מה זה אומר לגביכם ואיזה באמת יהלום הכי מתאים לכם לרכוש, אנחנו ננסה לענות לך על הדברים הבסיסיים!

דירוג היהלום המשפיע על המחיר הכללי

ישנם פרמטרים המשפיעים על יופי היהלום ובהתאם לכך על מחירו, אך הפרמטר היחיד שאין לו השפעה ישירה על יופי היהלום זה משקל היהלום שנקרא קרט, ככל שמשקלו עולה מחירו עולה בהתאם היות ואבנים ככל שהם גדולות כך הינם פחות מצויות ובנוסף ככל שהיהלום יותר גדול הוא יותר מרשים.

קרט – מידת משקל של יהלומים, משקל 1 קרט הינו רבע גרם, משקל היהלום מתחיל מ 0.01 קרט והלאה.

צורה – עגול, מרובע, אמרלד, אובל, מרקיזה, טיפה, רדיאנט, לב, קושיין ועוד

מידות – לכל משקל יש את המידות גובה ורוחב ליהלום שמחזירים קרני אור בצורה האולטימטיבית ביותר

צבע – מ D עד Z כאשר הצבע הכי לבן הוא D והצבע יורד בסדר כרונולוגי וניהיה צהבהב עד הדירוג הנמוך ביותר Z

ניקיון – מ FLAWLESS עד I3 כאשר הניקיון הכי נקי הוא FLAWLESS והניקיון יורד בסדר כרונולוגי עדI3

חיתוך – דירוג כולל של מידות וסימטריה של היהלום מ EXCELLENT עד POOR

ליטוש – מ EXCELLENT עד POOR ישנם כל מיני ליטושים הליטוש הטוב ביותר הוא החלק ביותר

סימטריה – דירוג זויות החיתוך ביהלום מ EXCELLENT עד POOR הזויות צריכות להיות שוות בשביל לקבל החזרי אור המושלמים ביותר

פלורוסנציה – בודקים את היהלום תחת תאורת אולטרה סגול ובודקים אם האבן מקבלת גוון סגול

תעודה ליהלום

מעבדת GIA האמריקאית נתפסת היום המעבדה המדוייקת ביותר לדירוג יהלומים, אומנם יש עוד מעבדות לדירוג יהלומים אך אין שום ערבות שההערכה שלהם היא באמת מדוייקת, לקוח המעוניין ברכישת יהלום עם תעודה, היהלום יעלה יותר יקר בעקבות התשלום למעבדה בעבור שירותי הדירוג ובנוסף המחיר יהיה בהתאם לדירוג שמתקבל לדוגמא אם הדירוג הוא גבוהה אז העלות של היהלום יותר גבוהה וכן להיפך, כמובן שאפשר שמעבדה דירגה את היהלום גבוהה והוא יכול להיות יותר נמוך ויצא מצב שידרש תשלום יתר מהשווי האמיתי של היהלום.

לכן יהלומים המדורגים עם תעודה של GIA הינם מדורגים באופן המדוייק ביותר לכן מחירם גם מאוד יציב ללא הנחות מיוחדות.

מחיר

כמו כל דבר גם ליהלום מחירו נקבע על פי היצע וביקוש, הביקוש ליהלומים עם צבע וניקיון גבוהה תלוי במידה רבה במצב הפיננסי של הרוכש ובעקבות כך לפעמים שגם אם קונים יהלום שהוא לא הכי איכותי הוא יעלה יותר מהמחיר הרגיל שלו ורק בגלל שהמגמה הכללית של הצרכנים היא לקנות יהלום מאותו איכות בגלל היותו זול לעומת יהלום עם הצבע והניקיון הגבוהים ביותר.

לסיכום

כל אחד רוכש יהלום לפי היכולת הפיננסית שלו, ולפי סגנון תכשיטי היהלום אשר ברצונו ליצור, אך בהחלט לכל אחד מומלץ לשקול את האפשרות לרכוש יהלום סחיר שהוא יהלום מאוד יפה ללא פגמים הנראים לעין אם רואים אותו ללא לופה [מגדלת] הצבע והניקיון שלהם הוא בדרך כלל H-SI1.

תעודה מייקרת את המחיר של היהלום לכן אם קונים את טבעת היהלום ממקום לא מוכר או מדילר שאין לו מקום מסודר ואין לו ותק בתחום עם מעגל לקוחות חוזרים אז עדיף לבקש תעודה ממעבדה עדיף GIA אך לא לשכוח גם אם מקבלים תעודת GIA במקרה שרוכשים אבן יקרה ומעבר לתקציב עדיף לאמת את הנתונים שכתובים בתעודה עם גורם חיצוני נוסף, לדוגמא – משרד בבורסה, חנות תכשיטים אחרת או אם בכלל ללכת למעבדת GIA בבנין יהלום במתחם הבורסה ברמת גן ולבקש להעריך את היהלום שוב. אבל אם קונים ממקום מוכר עם לקוחות חוזרים ועם וותק של שנים אין מה לחשוש אבל עדיף לבקש תיעוד ליהלומים ולתכשיט מבעלי החנות.

 

תגיות

כתיבת תגובה